Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zatrucie glikolem etylenowym

Zatrucie glikolem etylenowym

dodane 2019-01-03 21:31

Glikol etylenowy to słodki, przeźroczysty płyn, który zapachem przypomina etanol. Stosuje się go głównie w samochodach, jako płyn hamulcowy i jako rozpuszczalnik. Jego roztwór alkoholowy wynosi średnio 95%, przez co jego omyłkowe lub celowe wypicie grozi poważnymi konsekwencjami.

Przez szeroki zakres stosowania glikolu etylenowego, dojść może do omyłkowego spożycia tej substancji. W niektórych przypadkach skrajnego alkoholizmu, przy tym również przez wzgląd na niską cenę tej glikolu etylenowego używanego jak rozpuszczalnik, dojść może do celowego spożycia tej substancji.

Jest to bardzo niebezpieczna substancja dla ludzkiego organizmu. Szybko się wchłania, a w wątrobie ulega przetworzeniu. Metabolity zawarte w tej substancji są śmiertelne. Dojść może do rozwoju ciężkiej kwasicy nieoddechowej i uszkodzenia nerek. Prócz tego, uszkodzeniu może ulec wątroba a nawet mózg.

Dawka toksyczna wynosi 5ml a średnia dawka śmiertelna to już 100 ml. W większości szybko wchłaniana jest do organizmu, a w postaci niezmienionej wydalana jest średnio w 22%, co oznacza, że większość substancji ulega przetworzeniu w ludzkim ciele.

Badania pomocnicze

W celu ustalenia czy doszło do zatrucia, można wykonać badania pomocnicze, które mają na celu sprawdzenie stężenia glikolu etylenowego w krwi. W przypadku przekroczenia wartości 50 mg/dll, zatrucie uważa się za zagrażające zdrowiu ludzkiemu. W innym badaniu sprawdza się stężenie glukozy i innych substancji w organizmie, które zwiększone mogą być właśnie przez wypicie tej substancji. Kolejną możliwością jest ogólne badanie moczu.

Leczenie zatrucia glikolu etylenowego

Jeżeli od zatrucia nie minęło więcej jak 30 minut, możliwe jest jeszcze zastosowanie metody dekontaminacji, czyli płukania żołądka. Po dłuższym czasie, metoda ta jest nieskuteczna. Drugą metodą jest podawanie alkoholu.

W razie pojawienia się ciężkiej kwasicy oddechowej, rozpoczęta może być hemodializa w celu usunięcia toksycznych metabolitów glikolu.

Postępowanie przy zatruciu glikolem etynelowym

Zatrucie tą substancją może być bardzo niebezpieczne i często zagrażające życiu. Stąd pierwszym krokiem, może być użycie odtrutki, którą jest alkohol etylowy, czyli popularny alkohol 40%.

U osób przytomnych podaje się od 50 do 80 ml 40% alkoholu. W przypadku, gdy osoby jest nieprzytomna, alkohol podawany może być pod postacią wlewu kropelkowego do krwi. Jednak taka czynność wykonywana może być jedynie w szpitalu lub przez grupę ratunkową.

Autor: Damian Nowaczek

Objawy zatrucia etanolem

Nie sposób odróżnić alkoholu metylowego od etylowego. Nie różnią się one ani smakiem, ani zapachem. Jest między nimi jednak znaczna różnica: alkohol metylowy nie jest przeznaczony do spożycia. czytaj więcej

Objawy zatrucia egzogennego

We współczesnym świecie coraz bardziej narażeni jesteśmy na tzw. zatrucia egzogenne, czyli zewnątrzpochodne. Szkodliwe toksyny wnikają w nasz organizm poprzez drogi oddechowe, układ pokarmowy i skórę. Skąd pochodzą? Zatrucia egzogenne wywołane są poprzez kontakt z detergentami, lekami czy środkami owadobójczymi. Ja... czytaj więcej

Zobacz tagi:  glikol etylowy, zatrucie

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy