Zakażenie Coxiella burnetti: Gorączka Q zwana kozią grypą

Zakażenie Coxiella burnetti: Gorączka Q zwana kozią grypą

2016-07-26

Gorączka Q jest zoonozą, czyli chorobą rozprzestrzenianą przez zwierzęta (głównie owce, kozy i bydło). Stąd też używa się nazwy kozia grypa. U zwierząt przebiega zwykle w formie utajonej, objawia się dopiero przy zarażeniu człowieka.

Zakażenie Coxiella burnetti: Gorączka Q zwana kozią grypą

Coxiella burnetti odpowiedzialna za chorobę

Gorączka Q jest to  bakteryjna choroba zakaźna wywoływana przez gram ujemne pałeczki z rodzaju Coxiella burnetti, rodziny Legionellaceae. Potocznie nazywana - kozią grypą - jest uznawana za jedną z najbardziej zaraźliwych na świecie. Najczęściej odnotowywana we Francji, Australii (po raz pierwszy w 1937 roku) i Holandii. Pierwszych ogniskiem w Polsce były Owczary 1956 roku.

Gorączka Q u zwierząt

Odnotowana w przypadku małych gryzoni, kóz, bydła, owiec, domowych psów i kotów. Przebiega zwykle bezobjawowo, z wieloletnim nosicielstwem. U zwierząt mięsożernych, gadów i ptaków może być przyczyną poronień. Nosicielami choroby są także kleszcze. W przypadku zarażenia niezbędny jest ubój.

Rozprzestrzenianie się bakterii Coxiella burnetti

Bakteria Coxiella burnetti wykazuje wysoką odporność na działanie czynników fizycznych i chemicznych. Występuje w kale kleszcza (przez 586 dni), wysuszonym moczu (49 dni), wysuszonym mleku (30 dni), kurzu (120 dni), w wodzie (7 dni przy temperaturze pokojowej, 12 do 16 miesięcy przy 4-6 stopni Celcjusza, 2 lata przy -20 stopniach Celcjusza). Po wyschnięciu bakteria zaczyna unosić się w powietrzu i przenosić drogą inhalacyjną (wystarczy jedna, aby doszło do zarażenia). Inną możliwością jest kontakt z chorym zwierzęciem, rzadziej odnotowuje się przypadki zarażeń człowieka od człowieka i infekcje odkleszczowe. Najczęstszymi źródłami zakażeń odzwierzęcych są: przetwórnie mięsa (13,7%), rzeźnie (16,2%), zakłady mleczarskie (29,1%) i miejsca przebywania zwierząt (30%).

Diagnoza i zapobiegania zachorowaniu na kozią grypę

Dochodzi do niej na podstawie obrazu klinicznego RTG klatki piersiowej, konsultacji kardiologicznej, testów serologicznych i izolacji materiału genetycznego bakterii metodą PCR.

Do najlepszych sposobów zapobiegania choroby jest przyjęcie szczepionki (szczególnie jeśli chodzi o osoby, u których występuje zwiększone ryzyko zarażenia: rolnicy, pracownicy rzeźni, weterynarze, hodowcy). Innym z elementów ochronnych, jest unikanie kontaktu ze zwierzętami zarażonymi (w wyjątkowych przypadkach używanie specjalnego stroju), spożywanie mleka pasteryzowanego, oraz przeprowadzanie rutynowych badań i szczepień hodowanych zwierząt.

Leczenie gorączki Q

W przypadku ostrego zarażenia, choroba przechodzi po około dwóch tygodniach. Antybiotykoterapia, może skrócić ten czas, nie jest jednak konieczna. W przypadku przewlekłego schorzenia, niezbędna jest hospitalizacja i kilkuletnie przyjmowanie doksycykliny z chinolonami. W przypadku powikłań jakim między innymi jest uszkodzenie mięśnia sercowego, niezbędne może się okazać leczenie chirurgiczne.

Śmiertelność a kozia grypa

U ludzi plasuje się na niskim poziomie 1 do 2%, 9% w krajach tropikalnych.Większe szkody obserwuje się natomiast wśród zwierząt (ze względu na obowiązek uboju). Tylko w 2009 roku w Holandii zdecydowano się na wybicie ponad 35 tysięcy kóz.

Autor: Marta Laburda

Brak komentarzy
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.