Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Wypadanie macicy - przyczyny dolegliwości. Kiedy do ginekologa: Jak leczyć?

Wypadanie macicy - przyczyny dolegliwości. Kiedy do ginekologa: Jak leczyć?

dodane 2019-03-27 19:34

Jednym przykrych następstw porodu może być  wypadanie narządów rodnych , a dokładniej macicy. Skąd ten problem właśnie u mnie? Jak go zdiagnozować? Jak wyleczyć? Na te pytania i inne wątpliwości postaramy się odpowiedzieć, tym bardziej, iż temat wypadania narządów rodnych jest niejednokrotnie traktowany jak swego rodzaju tabu.

Macierzyństwo to ponoć jeden z piękniejszych etapów w życiu każdej kobiety. Pod sercem nosimy przez dziewięć miesięcy „maleńkie życie”, które następnie pojawia się na świecie i łapie pierwszy oddech. Pomimo tego, iż bycie matką to nieposkromiona radość i szczęście, to niestety nie każdej kobiecie dane jest cieszyć się, a wynika to głównie z problemów zdrowotnych, które mogą być następstwem trudnego porodu.

Dlaczego spotkało to właśnie mnie...

Na tego typu przypadłość narażone są kobiety, które przynajmniej raz w życiu rodziły, bowiem po porodzie mięśnie, podtrzymujące pochwę, odbytnicę i pęcherz moczowy, są rozciągnięte i osłabione. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim mierze tych Pań, które urodziły dziecko powyżej 4 kilogramów, rodziły często lub przeszły ciężki poród.

Problem dotyczy również kobiet w okresie menopauzalnym. Szacuje się, że u 1 na 3 kobiety występuje wypadanie narządów rodnych. w tym okresie osłabieniu ulega struktura dna macicy, a mięśnie, tkanki i więzadła, odpowiedzialne za utrzymanie macicy w odpowiednim miejscu, po prostu wiotczeją.

Wypadanie macicy dotyczy w dużej mierze kobiet, które w przeszłości wykonywały ciężką pracę fizyczną lub uprawiały sporty wymagające bardzo dużego wysiłku, np. podnoszenie ciężarów.

Ostatnimi czasy jednak, przypadłość wypadania macicy dotyka także kobiety w młodym wieku, które schorzeniem tym mogą być obarczone genetycznie. Ponadto predyspozycją do wypadania narządu rodnego u kobiet są także niektóre choroby, mające wpływ na stan tkanki łącznej (np. zespół Marfana). Istnieją także niektóre choroby, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej i tym samym powodują wypadanie narządów rodnych, a są to np. otyłość, przewlekły kaszel, czy zaparcia.

Kiedy należy się niepokoić i odwiedzić ginekologa?

Jeśli często oddajesz mocz lub masz problemy z jego oddawaniem, odczuwasz parcie, ból w pochwie, czy dyskomfort podczas współżycia to powinnaś się zacząć zastanawiać nad tymi symptomami. Ponad to inne charakterystyczne objawy, mogące mieć związek z wypadającą macicą to uczucie ciągnięcia w pochwie oraz wrażenie, iż tkwi w niej lub poza nią jakieś ciało obce. W wejściu do pochwy pojawić się może macica, a w poważniejszych oraz nieleczonych przypadkach cała macica może wypaść na zewnątrz.

Leczenie oraz zalecenia dla pacjentek

Przede wszystkim idź do ginekologa, kiedy zauważysz niepokojące objawy i zasięgnij porady! W łagodnych przypadkach twój specjalista może wprowadzić specjalny pierścień, dopasowany do szczytu pochwy, który utrzyma macicę na miejscu. W mniej zaawansowanych przypadkach stosuje się także leczenie zachowawcze, polegające na przyjmowaniu tabletek, specjalnych maści oraz żeli, zawierających estrogen. Hormon ten przede wszystkim ujędrnia ściany pochwy, a z wiekiem jego produkcja niestety ma tendencję spadkową.

W cięższych przypadkach wypadającej macicy stosuje się leczenie chirurgiczne, którego sposób przeprowadzenia zależy od stanu pacjentki. Ostatnimi czasy jedną z popularniejszych metod zabiegowych stały się operacje unoszące, polegające na stosowaniu specjalnej siatki, która zastępuje więzadła, podtrzymujące macicę. Tego typu zabieg refundowany jest przez NFZ, a już dzień po jego przeprowadzeniu można wstać z łóżka. Pooperacyjna rana goi się około 6-8 tygodni, a w międzyczasie nasz stan jest pod kontrolą lekarza prowadzącego.

Wzmocnij mięśnie macicy już teraz!

W tym celu pomoże Ci wykonywanie jednego, prostego ćwiczenia, które wzmocni mięśnie, odpowiedzialne za podtrzymywanie macicy. Ćwiczenie to znane jest bardziej pod nazwą Kegla, a dokładniej chodzi tutaj o trenowanie odpowiedniego mięśnia łonowo-guzicznego. Pierwsze co musisz zrobić to przede wszystkim ustalić, które to mięśnie dokładnie powinnaś trenować. Możesz tego dokonać np. podczas oddawania moczu. Spróbuj wtedy po prostu zatrzymać jego strumień i wówczas poczujesz skurcz tych właściwych mięśni.

Wykonywanie tego ćwiczenia jest tak naprawdę niezauważalne dla nikogo z otoczenia, dlatego możesz spokojnie wzmacniać swój mięsień łonowo-guziczny bez obawy o reakcję innych osób. Spróbuj zatem poćwiczyć w biurze przed komputerem, w domu przed telewizorem, czy w szkole. Nie wymaga to wielkiego nakładu sił, a w przyszłości może zapobiec problemowi wypadających narządów rodnych.

Autor: Monika Zielińska

Objawy choroby Pageta

Choroba Pageta należy do przewlekłych i metabolicznych chorób kości. Wiąże się z powstawaniem zaburzeń w mechanizmie tworzenia i rozkładania kości. W efekcie dochodzi do wytworzenia się zdezorganizowanej struktury kości, co powoduje spadek jej wytrzymałości oraz utratę właściwego kształtu. Objawy schorzenia w dużym stopniu ... czytaj więcej

Objawy choroby Takayasu

Pierwszy opis choroby został opublikowany w 1905 roku przez Mikito Takayasu. Na początku rozwoju choroby mamy do czynienia z objawami podobnymi do objawów grypy oraz dolegliwościami występującymi w chorobach reumatycznych. Bywa również, że pierwszym objawem choroby Takayasu jest przypadkowo wykryty tętniak aorty piersiowej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy