Wstrząs anafilaktyczny - przyczyny, objawy, leczenie

Wstrząs anafilaktyczny - przyczyny, objawy, leczenie

2013-11-27

Alergia jest obecnie bardzo powszechnym problemem wielu ludzi. To bardzo nieprzyjemne schorzenie, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Choć sama alergia nie jest tak groźna dla naszego zdrowia, to reakcje alergiczne mogą nawet zagrozić naszemu życiu. Do najsilniejszą z nich i chyba najbardziej niebezpiecznych należy wstrząs anafilaktyczny. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Wstrząs anafilaktyczny - przyczyny, objawy, leczenie

Objawy wstrząsu anafilaktycznego

Tak jak w przypadku każdej niemal przypadłości medycznej, możemy stwierdzić jakie są charakterystyczne symptomy. Choć wstrząs anafilaktyczny nie jest chorobą samą w sobie, to jednak występują pewne objawy, które go charakteryzują. Należy do nich swędzenie, przede wszystkim oczu i twarzy. Skóra puchnie i zabarwia się na czerwony kolor. Występują również zaburzenia dróg oddechowych, w tym charakterystyczne świsty.

Zbliżający się wstrząs anafilaktyczny, obniża także ciśnienie krwi. To z kolei prowadzi do poczucia ogólnej słabości. Alergik opada z sił, co może się skończyć nawet utratą przytomności. Skóra staje się blada, co jest bezpośrednim skutkiem obniżenia ciśnienia krwi. Występuje także dekoncentracja.

Inną grupą przyczyn są symptomy związane z krótkością oddechu. Alergik nie jest w stanie wypowiedzieć więcej niż dwa słowa, ponieważ brakuje mu powietrza. Ciężko jest mu wziąć oddech, dlatego otwiera szeroko usta i używa ich do oddychania. Korzysta także z mięśni szyjnych, które działają, kiedy staramy się zaczerpnąć jak najwięcej powietrza.

Identyfikacja alergenu

Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć jaki alergen może wywołać reakcje alergiczną. Jeśli np. wiemy, że jesteśmy uczuleni na pszczoły, to mamy świadomość, że obecność tego owada w pobliżu może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. To, na co jesteśmy uczuleni nie jest z góry ustalone. To oznacza, że każdy człowiek może mieć alergię na coś innego. Przyjrzyjmy się zatem, co może być alergenem.

Odpowiedź jest bardzo prosta – praktycznie wszystko. Jednak skupmy się na tych najbardziej popularnych alergenach. Przede wszystkim warto wymienić jedzenie. Możemy więc tutaj wymienić orzechy, pszenicę, mleko, ryby i jajka. Oczywiście to tylko te najpopularniejsze. Inną grupę alergenów stanowią zwierzęta. Mogą to być osy, szerszenie, pszczoły, czy mrówki. Do ostatniej grupy można zaliczyć wszelkiego rodzaju leki, szczególnie zaś antybiotyki, ale nie tylko. Jeżeli któraś z wymienionych powyżej rzeczy jest alergenem, to warto ograniczyć swój kontakt z nią, gdyż nasz nieuważny kontakt może prowadzić do reakcji alergicznej.

Leczenie wstrząsu anafilaktycznego

W zasadzie trudno mówić o leczeniu reakcji alergicznej. Leczeniu powinna podlegać sama alergia. Trudno jest jednakże znaleźć jakiś lek antyalergiczny. Niestety nie dysponujemy w tym zakresie żadnym cudownym środkiem. Lekarz może jednak przepisać leki, które zredukują towarzyszące alergii objawy, takie jak np. swędzenie oczu. Co jednak robić gdy dojdzie już do wstrząsu anafilaktycznego?

Przede wszystkim należy natychmiast zadzwonić po pogotowie. Sami także możemy pomóc, jeśli reakcja jest poważna i wymaga natychmiastowej pomocy. Trzeba ułożyć alergika w wygodnej pozycji i podnieść jego nogi do góry. Należy również udzielić pierwszej pomocy, jeśli ustały funkcje życiowe. Jeśli mamy dostęp do adrenaliny, należy ją podać alergikowi, niezależnie od przyczyny alergii. Najlepsze są do tego automatyczne wstrzykiwacze. Ratownicy medyczni mogą dodatkowo zastosować inne leki, które mają natychmiastowe działanie i mogą uratować życie pacjenta.

Jak ograniczyć ryzyko reakcji alergicznej?

Jak już zostało wspomniane, najlepszą metodą na ograniczenie ryzyka wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego jest unikanie alergenu, na który jesteśmy uczuleni. Jak to sprawdzić? Najlepiej udać się do lekarza i poprosić o skierowanie na specjalne badania. Celem tych testów jest wykrycie, czy zachodzi jakaś reakcja przy niewielkiej ilości najczęściej występujących alergenów.

Innym sposobem, żeby się zabezpieczyć jest noszenie przy sobie dawki adrenaliny. Wówczas, gdy zauważymy pierwsze objawy wstrząsu anafilaktycznego, możemy ją wyjąć i ewentualnie, jeśli objawy się zaostrzą, użyć jej lub poprosić kogoś o wstrzyknięcie. Jednak pamiętajmy, że nawet tak zabezpieczeni, nie unikniemy czyhających wszędzie alergenów.

Brak komentarzy
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.