Objawy niedoboru kwasu foliowego

Objawy niedoboru kwasu foliowego

2016-06-03

Mylne jest przekonanie, że na niedobór kwasu foliowego cierpią wyłącznie kobiety w ciąży, w rzeczywistości cierpią na niego zarówno osoby starsze i młodsze, niezależnie od płci. Kwas foliowy, inaczej zwany folacyną, jest niezbędnym składnikiem do funkcjonowania naszego organizmu, a jego niedobór niesie za sobą poważne konsekwencje.

Objawy niedoboru kwasu foliowego

Anemia spowodowana niedoborem kwasu foliowego

Organizm produkuje dziennie miliony czerwonych krwinek, aby zastąpić nimi te, które uległy rozpadowi. Składniki odżywcze występujące w pożywieniu, np. witamina B12 i kwas foliowy, pomagają naszemu organizmowi zapewnić zdolność do produkcji tych czerwonych krwinek.

Anemia to stan, w którym liczba czerwonych krwinek zmniejsza się, zaczyna ich brakować w ustroju.

Istnieje kilka rodzajów anemii, jedna spowodowana jest właśnie brakiem kwasu foliowego. Ten typ anemii występuje najczęściej u osób powyżej 70. roku życia, a jego objawami są:

  • Permanentne zmęczenie organizmu.
  • Duszności.
  • Omdlenia.
  • Nieregularne bicie serca, tzw. palpitacje.
  • Utrata apetytu.

Wymienione powyżej symptomy anemii wywołanej brakiem kwasu foliowego należą do najbardziej ogólnych objawów anemii, które powinny zasygnalizować nam powiększający się problem.

Objawami typowymi dla anemii wywołanej niedoborem kwasu foliowego będą też żółty odcień skóry, ból i zaczerwienienie języka czy owrzodzenie jamy ustnej. Wszystkim towarzyszy ogromny ból, który uniemożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie, sprawia, że codzienne czynności nie przynoszą przyjemności tylko mękę. Spożywanie pokarmów, przełykanie, codzienna higiena (szczotkowanie zębów) jest wówczas nie lada wyzwaniem.

Skutki neurologiczne i psychiczne niedoboru kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego u człowieka może skutkować również utratą czucia, niemożnością kontrolowania mięśni i depresją. Nasze samopoczucie jest obniżone, poziom endorfin w organizmie bardzo niski, nie mamy ochoty spędzać czasu w gronie przyjaciół czy na świeżym powietrzu. Złe samopoczucie potęgowane jest z dnia na dzień niepewnością tego, co się z nami aktualnie dzieje, lękiem przed pogorszeniem się objawów.

Nie zwlekaj! Badanie krwi i szybkie uzupełnienie witamin i składników mineralnych jest najlepszym, co można w tej chwili zrobić! Zacznij działać zanim Twój organizm zostanie całkowicie zdewastowany przez chorobę!

Kwas foliowy a ciąża

W diecie przyszłej mamy nie może zabraknąć kwasu foliowego. Kwas foliowy należy do witamin grupy B, bierze udział w procesach związanych z podziałami komórkowymi oraz syntezą białek ustrojowych. Najbardziej podatne na jego niedobór są te układy, w których odbywa się szybkie namnażanie komórek. Ten proces w całym późniejszym życiu już nigdy nie odbywa się w tak błyskawicznym tempie.

Zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy w okresie ciąży związane jest z intensywnym rozwojem płodu, łożyska, pępowiny i gruczołów piersiowych. Należy pamiętać, że niedobór tej witaminy w pierwszych tygodniach ciąży może zwiększyć ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.

Dlatego też kobietom planującym zajście w ciążę zaleca się stosowanie kilkumiesięcznej suplementacji kwasem foliowym jeszcze przed zapłodnieniem, a później aż do zakończenia pierwszego trymestru ciąży.

Autor: Małgorzta Sypniewska

Brak komentarzy
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.