Niedobór kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego

2016-06-03

Folacyna, czyli powszechnie znany kwas foliowy, jest potrzebny każdemu człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W dzisiejszych czasach jednak powszechny jest niedobór tej witaminy u osób w różnym wieku i o różnej płci.

Niedobór kwasu foliowego

Szczególnie niebezpieczny jest niedobór kwasu foliowego u kobiet w ciąży, może spowodować poważne uszkodzenia płodu. Folacyna kształtuje układ nerwowy płodu, zapobiega jego defektom, dorosłych napełnia optymizmem i uspokaja, a jakby tego było mało, jest przyjacielem męskiego nasienia.

Czym jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to jedna z witamin grupy B, dokładniej witamina B9. Jest to organiczny związek chemiczny, którego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „folium” czyli „liść”. Znajdziemy go w liściastych warzywach, przede wszystkim szpinaku, sałacie, szparagach, brokułach, brukselce, kalafiorze. W nieco mniejszych ilościach występuje w pomidorach, orzechach, burakach, żółtku jaja, awokado i fasoli.

Rola folacyny w organizmie

Jak już wspomniałam, rola kwasu foliowego w organizmie każdego człowieka jest ogromna. Reguluje on wzrost i funkcjonowanie komórek, zapewnia lepsze samopoczucie psychiczne, uspokaja, wpływa pozytywnie na system nerwowy i mózg człowieka. Jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży: chroni płód przed uszkodzeniem cewy nerwowej, reguluje wagę i rozwój noworodka, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego.

Badania wskazują, że właściwy poziom kwasu foliowego w organizmie człowieka, chroni go przed nowotworami, szczególnie rakiem macicy.

Skutki niedoboru kwasu foliowego

Na niedobór kwasu foliowego najczęściej narażone są kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Objawem niedoboru kwasu foliowego może być uczucie przemęczenia organizmu, problemy z koncentracją i pamięcią, zaburzenia trawienne i stany zapalne w jamie ustnej. Niedobór witamini B9 może powodowac bezsenność. Również nadpobudliwość może oznaczać niedobór folacyny. Niedobór kwasu foliowego powoduje anemię. Może skutkować przedwczesnym siwieniem włosów. U dzieci brak tej witaminy może prowadzić do zahamowania wzrostu.

Co przyczynia sie do niedoboru kwasu foliowego?

Wrogami witaminy B9 są przede wszystkim alkohol, kofeina i stres. Ponadto zalicza się do nich również stosowanie antykoncepcji hormonalnej przez kobiety i przebywanie zbyt często i zbyt długo w wysokiej temperaturze.

Aby witamina B9 mogła uaktywnić się w naszym organizmie niezbędne jest spożywanie z nią produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak czerwone mięso, podroby i ryby. Znajdująca się w nich witamina B12 idealnie komponuje się z witaminą B9 i wspomaga jej działanie.

Niemal każdy z nas cierpi na niedobór kwasu foliowego w organizmie. Poziom tej witaminy bardzo szybko spada, a zła dieta, używki i ciągłe odchudzanie nie sprzyjają jego utrzymaniu. Bardzo trudno jest wówczas zaspokoić potrzebę witaminy B9 pożywając wyłącznie produkty pochodzenia naturalnego.

Warto sięgnąć po kwas foliowy w kapsułkach, który wspomoże nasz organizm w walce ze stresem, przemęczeniem i nadpobudliwością.

Autor: Małgorzta Sypniewska

Brak komentarzy
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.