Lęk wysokości - objawy akrofobii

Lęk wysokości - objawy akrofobii

2016-06-07

Akrofobia objawia się lękiem przed przebywaniem na wysokościach, wywołanym obawą przed spadnięciem. Osobę, która znalazła się na dużych wysokościach paraliżuje nadmierny strach oraz towarzyszą jej bardzo silne emocje. Lęk wysokości jest uciążliwy i zniewalający, dlatego należy go jak najszybciej leczyć.

Lęk wysokości - objawy akrofobii

Nie ma jednej zgodnej przyczyny choroby. Jedni mówią, że każdy człowiek rodzi się z lękiem wysokości, który jest mniejszy lub większy w zależności od cech charakteru. Drudzy twierdzą, że przyczyn należy doszukiwać się w doświadczeniach z dzieciństwa. Jeżeli dziecko spadło z huśtawki lub sadzane było na wysokim krześle może nabawić się lęków, które dadzą o sobie znać w późniejszym, dorosłym życiu.

Akrofobia to jedna z najczęstszych, występujących u ludzi fobii specyficznych. Według statystyk cierpią na nią trzy, z pięciu osób. Częściej choroba dotyczy kobiet niż mężczyzn. Skrajne przypadki akrofobii należy leczyć u specjalisty, m.in. poprzez modyfikacje sposobu myślenia pacjenta o przebywaniu na wysokości.

Jakie są objawy akrofobii?

Akrofobia bardzo utrudnia życie oraz nie da się jej łatwo opanować. Uczuciu lęku i strachu, towarzyszą inne emocje i doznania, którym akrofob jest podporządkowany. Podczas przebywania na dużych wysokościach mogą pojawić się przewlekłe duszności, zimny pot, czy niepokój. W momencie wejścia, np. na taras widokowy, chory będzie odczuwał zawroty głowy, które przejawiają się kołysaniem, oszołomieniem, czy zaburzeniem orientacji przestrzennej. Niektórzy pacjenci skarżą się na drżenie kończyn, wzrost napięcia mięśniowego i przyspieszenie akcji serca. Tętno bicia serca może wynosić ponad sto uderzeń na minutę. Nie zagraża to życiu i zdrowiu, lecz jest naturalnym objawem podczas stresu i większej dawki adrenaliny. Innymi przejawami akrofobii jest wzrost napięcia mięśniowego, strach przed śmiercią, czy objawy podobne do migrenowego bólu głowy.

Pokusa oddania skoku

Wielu akrofobów twierdzi, że w momencie przebywania na dużych wysokościach musieli walczyć z pokusą oddania skoku - „coś jakby pchało ich do przodu”. Tracili równowagę psychiczną. Byli pomiędzy rzeczywistością, a zaćmieniem. Jednak zdawali sobie sprawę, że chęć oddania skoku jest niebezpieczna i może stwarzać realne zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

Badania Proceedings z Royal Society

W opublikowanym badaniu przez Proceedings z Royal Society, uczestników poproszono o oszacowanie wysokości budynku najpierw z dołu, a później z góry. Osoby, które miały dużą ilość punktów na akrofobię, patrząc z dołu stwierdziły, że budynek ma 3 metry wysokości, natomiast patrząc z góry, że 12 metrów. Wniosek jest taki, że akrofobom budynek wydaje się dużo wyższy niż w rzeczywistości. Mają skłonność do nadmiernego i przesadzonego postrzegania wysokości.

Autor: Karolina Kuciel

Brak komentarzy
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.