Kiła - przyczyny, objawy, leczenie

Kiła - przyczyny, objawy, leczenie

2012-08-03
Kiła to choroba zakaźna, którą zarazić można się poprzez różne formy stosunku płciowego. Wywołuje ją bakteria Treponema pallidum, zwana krętkiem bladym. Ryzyko zachorowania zwiększa się w przypadku osób, które mają wielu partnerów oraz w przypadku osób homoseksualnych.

Kiła - przyczyny, objawy, leczenie
Do zakażenia tą chorobą dochodzi zwykle w wyniku stosunku płciowego. Może do niego prowadzić także pocałunek osoby zdrowej z osobą, u której zmiany kiłowe występują w gardle. Krętki blade przedostają się do organizmu i tam bardzo szybko się namnażają. Następuje rozsiew bakterii drogami chłonnymi i drogą krwi, co prowadzi do choroby ogólnoustrojowej.

Krętki rozwijają się w największych ilościach w węzłach chłonnych oraz tkankach, które są blisko miejsca zakażenia. Dodatkowo po trzech tygodniach od zakażenia są one już wykrywalne w płynie mózgowo – rdzeniowym.

Jak rozwija się choroba?


Kiła ma cztery stadia rozwoju i mimo, że podczas każdego z nich organizm jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z chorobą, czasami jednak niezbędne jest zastosowanie leczenia. Prawdopodobieństwo wyleczenia kiły w jej końcowych stadiach jest mniejsze, niż na początku choroby.

Kiła pierwotna


Jej pierwsze objawy to owrzodzenie w miejscu zakażenia, które może się rozwijać od trzech do czterech tygodni od wtargnięcia bakterii do organizmu. Owrzodzenie to bardzo długo się goi, ale znika samoistnie po około sześciu tygodniach. Może występować w okolicy genitalnej lub okołoodbytniczej, ale także w gardle i okolicy ust. Na tym etapie lekarz podczas badania ustala na podstawie wymazu, jaka bakteria wywołuje zmiany. Badanie krwi nie pokazuje na tym etapie żadnych zmian chorobowych.

Kiła drugorzędowa

Rozpoczyna się jeszcze przed ustąpieniem owrzodzenia z pierwszego etapu rozwoju choroby. Objawia się wysypką na skórze, bólem gardła, bólami głowy oraz gorączką. Na tym etapie można powtórzyć badanie wymazu na obecność bakterii Treponema pallidum, natomiast przy badaniu krwi w kierunku kiły, wynik będzie pozytywny.

Kiła utajona

Rozwija się tylko wtedy, gdy drugie stadium choroby się przeciąga. Jest bezobjawowa, ponieważ na tym etapie bakterie Treponema pallidum nie mnożą się, lecz pozostają uśpione. Naukowcy nie są w stanie stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. Co pewien czas u chorego mogą pojawiać się niewielkie zmiany chorobowe, które łatwo jest zlekceważyć. Ten okres choroby może trwać kilkanaście lat lub nawet do końca życia. Badanie w kierunku kiły przeprowadzone w tym czasie daje wynik ujemny lub słabo dodatni.

Kiła czwartorzędowa


Należy ją podejrzewać w każdym wypadku, kiedy choroba nie ma innej wyraźnej przyczyny. Krętek blady atakuje na początku błony śluzowe i skórę, jednak może dostać się do każdego narządu i układu, powodując tam zmiany chorobowe. W 10% przypadków nieleczona kiła prowadzi do choroby układu nerwowego.

Nieleczona choroba może prowadzić także do utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, uszkodzenia układu krążenia, kości i stawów. Może powodować także uszkodzenia narządów miąższowych, a w niektórych przypadkach prowadzi nawet do śmierci.

Kiła jest także niebezpieczna dla kobiet w ciąży, gdyż wewnątrzmaciczne zakażenie płodu krętkiem bladym, może skończyć się śmiercią płodu. Może prowadzić także do powstawania poważnych wad rozwojowych u dziecka.

Metody leczenia

Leczenie kiły polega na podawaniu odpowiednich antybiotyków, jednak należy wcześniej sprawdzić, czy konkretny lek jest skuteczny w walce z danym szczepem krętków. Terapia jest długotrwała i powinna być przeprowadzona do końca, gdyż krętki mają zdolność do odradzania się.

Odpowiednia profilaktyka pozwala zabezpieczyć się przed zakażeniem kiłą. Jednak, kiedy zauważysz już u siebie niepokojące zmiany, natychmiast wybierz się do lekarza.
Brak komentarzy
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.