Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Astma oskrzelowa - rozpoznanie i leczenie

Astma oskrzelowa - rozpoznanie i leczenie

dodane 2019-03-02 15:49

Astma oskrzelowa jest jedną z bardziej niebezpiecznych chorób dróg oddechowych, odznaczających się głównie napadami duszności i kaszlu. W przypadku astmy oskrzelowej, dochodzi czasami do niespodziewanych ataków. Ważne, aby omówić wcześniej z lekarzem strategię postępowania i przygotować się na atak choroby. Jak ją rozpoznać i czy można sobie z nią poradzić?

Czym jest astma oskrzelowa?

Astma to, fachowo rzecz ujmując, skrócenie oddechu w wyniku zwężenia drzewa oskrzelowego, czyli głównych dróg oddechowych w płucach. Spowodowane jest ono poprzez skurcz mięśni i zwiększone wydzielanie śluzu. Śluz ten jest zazwyczaj gęstszy od normalnego i tworzy czopy w zwężonych drogach oddechowych. Natężenie astmy jest różne. Może ona przybrać formę ostrą lub wręcz przeciwnie, łagodną.

Ataki duszności mogą też być wywołane przez czynniki, które podrażniają płuca. Należą do nich między innymi zanieczyszczenie powietrza, mgła i wilgoć, ale także specyficzne nietolerancje pokarmowe. Czasami zdarza się, iż astmę wywołać może spożycie takich produktów, jak kofeina, czekolada, przetwory mleczne czy owoce cytrusowe.

Astma - zagrożenie dla życia

Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć astmy. Przypadłość ta może potencjalnie zagrażać życiu - powoduje bowiem groźne zwężenie dróg oddechowych, szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Nawet krótka przerwa w zażywaniu odpowiednich specyfików jest niezwykle groźna dla zdrowia. Leki zalecane przez specjalistów rozszerzają oskrzela, rozluźniają odkurczone mięśnie, a także zmniejszają wytwarzanie śluzu.

Jak rozpoznać astmę?

Przepona oraz mięśnie międzyżebrowe odpowiadają za wciąganie powietrza do płuc. Proces odwrotny, odpowiadający za wydech, wymaga znacznie mniejszej siły. Astma polega zwykle na braku zdolności do usunięcia dwutlenku węgla z płuc, a więc związana jest silnie z procesem wydechu.

Objawem typowym dla astmy oskrzelowej jest świszczący oddech oraz sapanie, wywołane przechodzeniem powietrza przez zwężenia dróg oddechowych. Czasami chory jest niespokojny i zdezorientowany. Cierpi na zawroty głowy, a wokół ust pojawia się zasinienie.

Czy warto leczyć astmę samemu?

Niekoniecznie. Samoleczenie jest dopuszczalne jedynie w przypadku łagodnego przebiegu choroby. Polega ono wtedy przede wszystkim na usunięciu czynników wyzwalających duszności. Każdy astmatyk powinien prowadzić notatki dotyczące ataków choroby – opisywać czas ataku, okoliczności, objawy, a także pokarmy, które spożywał przed wystąpieniem sytuacji kryzysowej. Pozwoli to zidentyfikować czynniki przyczyniające się do napadów choroby.

Kolejnym krokiem jest nauka technik oddychania. W razie ataku astmy chory ma zazwyczaj skłonność do panikowania. Nauka odpowiedniego oddechu pozwoli uporać się z sytuacjami stresogennymi.

Jak postępować w nagłych przypadkach?

W przypadku astmy oskrzelowej, dochodzi czasami do niespodziewanych ataków. Ważne, aby omówić wcześniej z lekarzem strategię postępowania i przygotować się na atak choroby.

Zaraz po wystąpieniu ataku, należy przyjąć przepisane przez specjalistę leki. Do najpopularniejszych należą specyfiki z grupy Acotinum. Różne leki przyjmuje się przy rożnych rodzajach ataków i każdy chory powinien zaopatrzyć się w odpowiednie ilości medykamentów.

Domowe sposoby na astmę oskrzelową

W łagodnych przypadkach astmy pomocne mogą okazać się olejki eteryczne, zwłaszcza lawendowy, rumiankowy i eukaliptusowy. Należy dodawać je do parującej wody i wdychać w postaci inhalacji.

Wiele osób zachwala zbawienne właściwości akupresury. Nie musimy jednak posuwać się do wbijania w ciało szpilek! Wystarczy poznać kilka trików dotyczących masażu, aby załagodzić ataki astmy. Pomocna może okazać się także medytacja. Osoby, które potrafią zrelaksować się podczas ataku astmy należą co prawda do rzadkości, ale regularne ćwiczenia pozwolą zachować spokój w nagłych przypadkach.

Astma oskrzelowa jest niewątpliwie przypadłością utrudniającą codzienną egzystencję. Przy odpowiednim nastawieniu oraz po zapoznaniu się z podstawowymi technikami radzenia sobie z atakami, można jednak funkcjonować swobodnie i cieszyć się pełnią życia.

Autor: Daria horodyska-Madej

Astma postępuje

Badacze z Quebeku przedstawiają nowy dokument, który ma przynieść nowe informacje na temat astmy, która jest chorobą układu oddechowego najpowszechniejszą w całym kraju. czytaj więcej

Astma: nowa terapia bez lekarstwa

Uniwersytecki instytut kardiologii i pneumologii (Institut universitaire de cardiologie et de pneumologie) w Kanadzie wprowadza nowe niefarmakologiczne leczenie, przeznaczone dla osób cierpiących na astmę. czytaj więcej

Zobacz tagi:  astma, astma oskrzelowa

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy