Alergiczne choroby oczu

Alergiczne choroby oczu

2015-04-23

Statystki pokazują, że aż kilkanaście procent ludzi na świecie zmaga się z chorobami oczu o podłożu alergicznym. Na zapalenie alergiczne narażone są przede wszystkim spojówki, rogówki oraz powieki. Najpopularniejsze schorzenia alergiczne oka to między innymi kontaktowe zapalenie skóry powiek i alergiczne zapalenie spojówek.

Alergiczne choroby oczu

Powody występowania alergicznych chorób oka

Za alergiczne choroby oczu odpowiedzialne są przede wszystkim alergeny występujące między innymi w mydle, niektórych kosmetykach, pyłkach roślin, a nawet w konserwantach kropli do oczu. Co istotne, alergiczne zapalenie oczu jest bardzo często powiązane z zapaleniem dróg oddechowych. Schorzenie rzadziej łączy się z alergiami skórnymi.

Objawy chorób alergicznych oczu

Choroby alergiczne oczu są bardzo często bagatelizowane, jednak nieleczone schorzenia mogą prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego też, jeśli podejrzewamy u siebie alergię oczu, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Najpopularniejsze objawy tego typu chorób to przede wszystkim: pieczenie, łzawienie, świąd oraz zmiany skórne w okolicach oczu. Niekiedy pojawia się również śluzowa bądź wodnista wydzielina. Nieleczone schorzenia powodują nawracający lub nieustający ból oczu, a nawet światłowstręt i zaburzenia widzenia. Niepokojącym objawem będzie również wydzielina ropna.

Alergiczne zapalenie spojówek

Jedną z najczęściej występujących chorób oczu jest alergiczne zapalenie spojówek. Schorzenie mogą wywoływać między innymi pyłki roślin, roztocza oraz sierść zwierząt. By wyleczyć ostre zapalenie spojówek, należy przede wszystkim ograniczyć kontakt z alergenem. Lekarz zaleca również płukanie worka spojówkowego sztucznymi łzami oraz zimne okłady na powieki. Czasami choremu podaje się także leki o działaniu przeciwalergicznym.

Około połowa przypadków alergii oczu to tak zwane sezonowe alergiczne zapalenie spojówek. Na tego typu schorzenie szczególnie narażone są niemowlęta oraz dzieci od 7. do 14. roku życia. Leczenie przypadłości wygląda podobnie jak w przypadku zapalenia ostrego.

Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek nasila się w okresie jesienno-zimowym, jednak z reguły objawy zapalenia utrzymują się przez cały rok. Łzawienie i zaczerwienienie wywoływane są m.in. przez roztocza kurzu i sierść zwierząt. Leczenie całorocznego zapalenia nie różni się zbytnio od dwóch poprzednich przypadków.

Brak komentarzy
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.